Władcy w Chęcinach. Dwie wieże

Nie da się go przeoczyć. Monumentalna budowla wzniesiona na grzbiecie wzgórza przypomina okręt na skale. Potężne baszty górują nad okolicą i widoczne są już z daleka. Zachęcają, by zatrzymać się na chwilę… A nawet cofnąć w czasie. Co powiecie na średniowiecze?.

Zamek Królewski w Chęcinach to jeden z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych zabytków w województwie świętokrzyskim. Miejscówka ta spodobała się również Jerzemu Hoffmanowi, który kręcił tutaj „Pana Wołodyjowskiego”. Na wzgórzu obok ruin powstała makieta Kamieńca Podolskiego. W scenach oblężenia twierdzy przez armię turecką rolę najeźdźcy odegrali uczniowie kieleckich szkół (wojsko szykowało się wówczas do interwencji w Czechosłowacji). 

Zamek wybudowany został na przełomie XIII i XIV wieku. Twierdza w Chęcinach, z racji usytuowania na stromej skale, za panowania Władysława Łokietka uznawana była za niemożliwą do zdobycia. Różne są koleje losu. Niemożliwe staje się możliwe. Zamek kilkakrotnie był zdobywany i niszczony, a teraz sklasyfikowany został jako trwała ruina.

W czasach świetności był ośrodkiem życia politycznego. Zapadały tu ważne decyzje, odbywały się zjazdy rycerstwa, przechowywano skarb królewski (archidiecezji gnieźnieńskiej również). Służył za rezydencję królewskim żonom i wdowom. Według legend gdzieś w tych okolicach przepadły w nurtach Nidy skarby przedsiębiorczej Bony Sforzy.

Do zamku wiedzie aleja, przy której ustawiono drewniane rzeźby historycznie osławionych. Chęciński zamek składa się z dwóch części: starszej (górnej) rozciągającej się  między dwiema okrągłymi basztami i młodszej (dolnej) z ostrołukową furtą i czworoboczną basztą.

Obecnie zwiedzający mogą zawitać do skarbca, lochu i dwóch wież, z których rozciąga się przepyszna panorama okolic (nic dziwnego sam zamek znajduje się na 367 metrowym wzniesieniu). Podobno widać również Tatry. Ja to jednak ślepa jestem, bo nie widziałam.      

Przed wizytą na zamku, warto odbić nieco w bok i odwiedzić kirkut na zboczu Góry Zamkowej. Zaraz za kasą skręt w prawo na polną ścieżkę. To tylko 20 minut marszu. Na terenie nekropolii znajduje się około 150 nagrobków wykonanych głównie z piaskowca i miejscowych kolorowych zlepieńców, zwanych również chęcińskim marmurem. Całość otoczona jest pozostałościami kamiennego muru i ziemnego obwałowania.

Zamek w Chęcinach znajduje się przy trasie S7 do Krakowa (13 kilometrów za Kielcami). Auto zostawić można na bezpłatnym parkingu u podnóża Góry Zamkowej.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *