Cymbalistka z Dębna

Słynny kościół św. Michała Archanioła w Dębnie należy do najpiękniejszych i najoryginalniejszych polskich zabytków. Niewielka drewniana budowla kryje w sobie prawdziwe skarby. Nic więc dziwnego, że świątynia wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Ciekawostką jest, że właśnie tutaj kręcono scenę ślubu Janosika z Maryną. Wszedł do kościoła z Polany Chochołowskiej, a wyszedł jeszcze gdzie indziej. Magia!

Kościół w Dębnie powstał w drugiej połowie XV wieku z drewna modrzewiowego i jodłowego, bez użycia gwoździ. Znacznie później dobudowano wieżę i otaczające podcienia (soboty), by czekającym na mszę wiernym nie lało na głowę.  W ciągu długiej historii kościół nie uległ większym zmianom.

Harmonijna bryła skrywa wspaniałe wnętrze. Największe wrażenie robi unikatowa polichromia z przełomu XV i XVI wieku. Malowidła pokrywają wszystkie stropy i ściany (z wyjątkiem pobielonej części nawy), a nawet parapet chóru, ławy i ambonę. Wykonano je za pomocą wyciętych w skórze szablonów, zwanych patronami, a szerokość pasu odpowiada bierwionom ścian i deskom stropów. Odnajdziemy tu ponad różnych 70 motywów. Uważne oko wypatrzy św. Jerzego walczącego ze smokiem, łowców, jelenie i ptaki.  

Z wystrojem harmonizuje grupa Ukrzyżowania umieszczona na ozdobnej belce tęczowej. Jej krucyfiks jest najstarszym dziełem sztuki zachowanym w kościele. Datuje się na koniec XIV wieku.

Na uwagę zasługuje również ołtarz główny z malowanym tryptykiem, gdzie Matka Boża pomiędzy św. Katarzyną i Michałem Archaniołem mienią się barwami na złocistym tle.  

W 1949 przypadkowo odnaleziono późnoromański obraz na desce lipowej. Jego powstanie szacuje się na ok. 1280 rok. To najstarsze zachowane malowidło sztalugowe w Polsce

Przedstawia dwie młode kobiety, które znawcy, po wnikliwych analizach inskrypcji, uznali za  święte: Agnieszkę i Katarzynę. Zdaniem historyków sztuki, zachowane wizerunki stanowiły część większego zamierzenia. Wchodziły zapewne w skład nastawy ołtarzowej, bowiem w tego rodzaju kompozycjach w centrum przedstawienia znajdowała się Matka Boska, po obu bokach natomiast ukazywano zmierzającą ku niej procesję męczenniczek. W Dębnie zobaczyć możemy jedynie kopię. Oryginał zdeponowany jest w Muzeum Metropolitarnym w Krakowie.

Świątynię można zwiedzać jedynie w wyznaczonych godzinach. My wstrzeliliśmy się idealnie w większą grupę. Historia kościoła odtwarzana jest z nagrania, a poszczególne zabytki przewodniczka wskazuje palcem (czułam się trochę jak podczas występu mima) lub świeci latarką. Pani przewodnik daje również mini recital na unikatowych cymbałkach/dzwonkach z XV wieku.  

Dębno Podhalańskie leży 14 kilometrów na wschód od Nowego Targu, w pobliżu Jeziora Czorsztyńskiego. My połączyliśmy wycieczkę z wyprawą na górę Żar i zwiedzaniem zamku w Niedzicy.  

Jedna odpowiedź do “Cymbalistka z Dębna”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *