Niedzica i żona w studni

Punkt obowiązkowy każdej wycieczki w tych stronach. Położony na wapiennym wzniesieniu, górujący nad wodami zalewu zamek w Niedzicy należy, obok wejścia na Trzy Korony, spływu Dunajcem, do Wielkiej Trójki atrakcji, z których grzechem byłoby nie skorzystać.  

To jeden z najładniejszych zamków w Polsce. Niezwykle malowniczo położony nad Zalewem Czorsztyńskim, jasnymi murami i jasną skałą odcina się od zieleni drzew. Wraz ze znajdującymi się na przeciwległym brzegu ruinami zamku w Czorsztynie tworzy urokliwą kompozycję.

Dawniej bronił północnej granicy Węgier i ważnego szlaku handlowego. Obecnie jego wnętrza adaptowano na cele muzealne. W sezonie oblegany, dlatego warto kupić bilety online. Parking przy zamku też jest pod czterokołową okupacją i mimo wczesnej pory auto musieliśmy zostawić nieco dalej. Przedsiębiorczy mieszkańcy miejscowości przerabiają podwórka na parkingi.   

Zamek składa się z trzech części. Najstarszy jest tzw. Zamek Średni, nieco później dobudowano dolną i górną część. Zwiedza się podziemia z izbą tortur, izbę żupana, straży oraz komnaty mieszkalne. Ciekawostką jest, że w dobrach zamkowych aż do 1931 roku (najdłużej w Europie) zachowały się szczątkowe formy pańszczyzny.

Historię budowli i okolic przybliża przewodnik. On także zabiera w podróż w poszukiwaniu legend. Jedna z nich mówi o księciu Bolesławie i jego żonie Brunhildzie, która swój żywot, na skutek celnego pchnięcia męża, zakończyła w studni. Kuta w litej sakle, głęboka na 60 metrów studnia stoi do dziś na skraju dziedzińca Zamku Górnego. Okazuje się, że czasami fryzjer niepotrzebny. Wystarczy dobra klątwa. Ciekawych odsyłam do legendy.   

Tak atrakcyjna budowla musiała stać miejscem planu filmowego. Tutaj kręcono zdjęcia do popularnego serialu „Wakacje z duchami” oraz „Zemsty” z młodziutką Beatą Tyszkiewicz. Pewnie w kazamatach popalała już ukradkiem papierosy. Tutaj także zrealizowano kilka scen z „Janosika”.

Podczas wizyty na zamku, koniecznie trzeba udać się na zamkowe tarasy, z których rozciąga się piękny widok na zalew, okoliczne góry i zamek w Czorsztynie, leżący po sąsiedzku.

Cena biletu obejmuje również zwiedzanie wozowni, w której zgromadzono pojazdy z przełomu XIX i XX wieku. Wycieczkę kończymy spacerkiem po koronie zapory z widokiem na Tatry Wysokie.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *