Przemysłowe pamiątki w Opatówku

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku mieści się w klasycystycznej fabryce sukienniczej z 1824 roku, wybudowanej przez Saksończyka A G Fiedlera. Była to największa i pierwsza w Polsce tego typu fabryka.

Produkowano tutaj wysokiej jakości sukno od 1826 roku do czasu wielkiego kryzysu gospodarczego XX wieku. Materiały z Opatówka cenione były w kraju i poza jego granicami, a bracia Fiedlerowie, mający kontakty z domami handlowymi, eksportowali swoje sukna do Rosji, Mongolii i Chin.

Po latach niełaski budynek udało się wyremontować i przeznaczyć na muzeum. Zachowana została na wszystkich kondygnacjach oryginalna drewniana konstrukcja i żeliwne schody.

Muzeum gromadzi eksponaty związane głównie z Kalisko-Ostrowskim Okręgiem Przemysłowym. Są tu maszyny przędzalnicze, szwalnicze, hafciarskie, koronkowe, krosna… blisko 12 tysięcy eksponatów. Zobaczymy laboratorium przemysłowe, pracownię czerpania papieru, elegantki zachwycą się pończochami, koronkami i haftami.   

Jest też kolekcja fortepianów i pianin wyprodukowanych w fabrykach w Kaliszu, Warszawie, Radomiu, Łodzi Krakowie i Królewcu.

Podczas naszego pobytu w Opatówku gościła wystawa czasowa Nie tylko dla dzieci, na którą składały się zabawki i lalki świata wypożyczone z kieleckiego Muzeum Zabawek i Zabawy.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *