Hala Stulecia we Wrocławiu

Nowatorska, śmiała, stworzona z rozmachem i monumentalna. Punkt obowiązkowy dla wszystkich odwiedzających Wrocław. Hala Stulecia określana jest mianem perły modernizmu. I nie ma w tym określeniu przesady. W 2006 roku wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ten monumentalny obiekt położony jest na obszarze Wielkiej Wyspy, opasanej Odrą i jej kanałami, na skraju parku szczytnickiego, tuż obok ZOO. Punkt na mapie Wrocław ul. Wystawowa 1.  

Pretekstem do budowy hali była organizowana w ówczesnym Breslau Wystawa Stulecia.  Na wzór wystaw światowych zaplanowano wielką ekspozycję. A skoro w Paryżu na podobną okoliczność wybudowano wieżę Eiffla, Niemcy nie mogli być gorsi. Ich zamiarem było stworzyć obiekt łączący funkcje targowe, ekspozycyjne, rekreacyjne, będący areną dla wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Zwyciężył projekt architekta Maksa Berga – wizjonerski, nowatorski i prekursorski. Była to  nowość także pod względem wykorzystania materiału – żelbetu. Nie obyło się bez sprzeciwów. Radni krytykowali założenia Berga. Twierdzili że na projekcie nowa budowla przypomina pudło na kapelusze.

Hala wybudowana została w niespełna 14 miesięcy. W trakcie jej budowy zużyto 13.600 mkw betonu, do którego produkcji wykorzystano 320 wagonów cementu z opolskiej cementowni Silesia, 1500 wagonów kruszywa oraz 1700 wagonów tłucznia.

Hala (i stąd nazwa) została otwarta w 100. rocznicę bitwy pod Lipskiem i triumfu koalicji antyfrancuskiej nad wojskami Napoleona.

W momencie powstania była obiektem o największej rozpiętości kopuły na świecie (65 metrów). Obecnym rekordzistą wśród betonów jest arena sportowa Norfolk Scope w USA – 130 m. Nasz Licheń i 25 metrów bazyliki się chowa.

W hali odbywają się imprezy, koncerty, targi, wtedy możliwość wejścia do obiektu jest ograniczona. Przed planowaną wizytą trzeba koniecznie sprawdzić kalendarz dostępności na stronie Visitor Center.

Dla zwiedzających przygotowano interaktywną wystawę multimedialną. Dotykowe ekrany, mapy, nagrania, wirtualne wycieczki przybliżą nie tylko historię hali, ale również życie ówczesnych mieszkańców Breslau.  Zakładając specjalne gogle można wzbić się wysoko ponad halę, by z wysokości podziwiać budowlę i panoramę Wrocławia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *