Kościół Pokoju w Świdnicy

Perła na mapie Dolnego Śląska i pozycja obowiązkowa dla wszystkich odwiedzjących Świdnicę. Choć wzniesiony z drewna, piasku, gliny i słomy, Kościół Pokoju od wieków niezmiennie zachwyca.

Kościół Pokoju w Świdnicy położony jest w północnej części miasta, na zewnątrz dawnych średniowiecznych murów. Wraz z otaczającym go cmentarzem i budynkami tworzy jednolity zespół uznany za Pomnik Historii. To największa drewniana świątynia w Europie. Nic więc dziwnego, że została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nazwa kościoła pochodzi od pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią. Na mocy porozumień luteranie mogli wybudować swoją świątynię, jednak poza murami miasta, bez wież, dzwonnicy i tylko z nietrwałych materiałów: drewna, piasku, słomy i gliny. Budowla przetrwała wieki i zachwyca tysiące turystów!

Kościół Pokoju w Świdnicy wzniesiony jest na planie krzyża, w technice szachulcowej, opartej na drewnianym szkielecie wypełnionym masą z gliny i słomy. Mieści 7,5 tys. osób, a przepych barokowego wnętrza mocno kontrastuje z prostotą bryły.

W kościele dominuje XVIII wieczny bogato zdobiony drewniany ołtarz z płaskorzeźbą Ostatniej Wieczerzy, rzeźbionymi postaciami Mojżesza, aryckapłana Aarona, Jezusa, Jana Chrzciciela i apostołów Piotra i Pawła. W centralnym miejscu znajduje się scena z chrztem Chrystusa w Jordanie.

Drugim wyróżniającym się elementem jest ambona, również z XVIII wieku Jej kosz podtrzymują trzy cnoty: Wiara z krzyżem, Nadzieja z kotwicą i Miłość z dzieckiem. Na zwieńczeniu anioł z trąbą obwieszcza Sąd Ostateczny,

Organy zachwycają wspaniałym barokowym prospektem, podtrzymywanym przez dwóch atlasów. Ozdobione figurkami muzykujących aniołków są największe w regionie, nic więc dziwnego, że odbywają się tutaj liczne koncerty.

W Hali Chrztów warto zwrócić uwagę na drewnianą polichromowaną chrzcielnicę z 1661 roku, która jest najstarszym zachowanym elementem wyposażenia kościoła.

Kościół zwiedzać można codziennie. Historię budowli przybliża nagranie odtwarzane podczas pobytu we wnętrzu.       

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *