Ogród Japoński i karpie z naszych stron

We Wrocławiu, na obrzeżach Parku Szczytnickiego, w rejonie Hali Stulecia położony jest urokliwy ogród. Miejsce w sam raz na niespieszny spacer i odpoczynek, nawiązuje do kultury i sztuki japońskiej.

Ogród Japoński powstał przy okazji organizowanej w 1913 r. we Wrocławiu Wystawy Stulecia. Inicjatorem był hrabia Fritz von Hochberg, miłośnik kultury orientalnej. Ogród pełen jest symboli i znaczeń, często niewidocznych dla osób, które jeszcze nie poznały sztuki japońskich mistrzów aranżacji ogrodów. Czyli dla mnie.

Do ogrodu prowadzi ozdobna brama główna. Szeroka aleja kieruje zwiedzających do centralnej części i największej atrakcji tego miejsca – stawu zwieńczonego przepięknym mostem spinającym dwa brzegi. Do stawu spływają dwie kaskady: męska (o szybko spadającej kurtynie wody) i żeńska (wolno płynąca dwustopniowa).  

Ogród może się poszczycić kolekcją roślin, na którą składa się 200 gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Część z nich, takie jak:  dęby, cisy, azalie pochodzi jeszcze z pierwszego okresu działania ogrodu, czyli z początku XX wieku. Znajdziemy tu również około 30 gatunków roślin z Dalekiego Wschodu i Japonii, m.in. modrzewnik chiński, miłorząb dwuklapowy i klon grabolistny.  

Są i bajecznie barwne karpie Koi, obowiązkowi lokatorzy tradycyjnych ogrodów japońskich. Ryby te to symbol szczęścia, odwagi, ambicji, długowieczności, siły i zdolności pokonywania przeszkód. Ciekawostką jest, że karpie pływające we wrocławskim stawku pochodzą… z Chocimia pod Turkiem. Nasze strony!

Wstęp do ogrodu jest płatny. Spacer zajmie mniej więcej dwie godziny.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *