Rejs po trawie

Jedyna okazja, by sunąć statkiem po trawie! Gdzie? Na Kanale Elbląskim. To najdłuższy kanał żeglowny w Polsce i unikatowy w skali Europy zabytek hydrotechniki. Powstał przed 150 laty, by połączyć Prusy Wschodnie z Bałtykiem i ułatwić transport towarów, w tym słynnej na cały świat sosny taborskiej służącej do wyrobu masztów. Dziś Kanał Elbląski jest jedną z największych atrakcji turystycznych Powiśla.

Nie ma drugiego takiego szlaku wodnego w Europie. Kanał Elbląski łączący Elbląg z Ostródą liczy 84 kilometry długości, a różnica poziomów wody, którą pokonuje się płynąc nim to blisko 100 metrów! Nic dziwnego, że zyskał miano jednego z cudów Polski.

Start przy ulicy Wodnej w Elblągu

W Internecie znaleźć można różne warianty i trasy rejsów. My popłynęliśmy z Elbląga do Buczyńca przez jezioro Drużno i pięć pochylni: Nowe Całuny, Jelenie, Oleśnicę, Kąty i Buczyniec (powrót autobusem w pakiecie). Wystartowaliśmy rano z przystani przy ul. Wodnej. Na miejscu warto stawić się wcześniej, by nie popełnić naszego błędu i zająć miejsce (przy słonecznej pogodzie taras widokowy na statku jest oblegany, nikt nie chce siedzieć pod pokładem). Choć na statku działa bufet, można zabrać ze sobą jakiś prowiant – przed nami przecież cztery godziny rejsu!

Podróż jest okazją do zapoznania się nie tylko z historią kanału, ale również Elbląga czy legendarnej wikińskiej osady Truso. O wszystkich tych atrakcjach opowiada głos płynący z głośników.  

Rzeka Elbląg
Są i kajakarze

Autorem projektu kanału był Georg Jacob Steenke. Budowa trwała blisko 20 lat, a zastosowano tutaj system śluz i pochylni. Na każdej pochylni umieszczono na szynach dwa wózki przewożące statki. Kiedy jeden sunie w górę, drugi zjeżdża w dół. Ich mechanizm napędowy wykorzystuje energię wody spływającej z wyższego poziomu na niższy.

Pierwsza z pochylni
Statki umieszczane są na wózkach

Niepodobna nie wspomnieć o jeziorze Drużno, przez które wiedzie nasz szlak. Miejsce przepiękne. Jego trudno dostępne trzęsawiska, niewielkie wyspy, kępy pływające, szuwary są doskonałym schronieniem i miejscem lęgowym ptaków. Zaobserwowano tutaj aż 210 różnych gatunków!

Ostoja ptactwa – jezioro Drużno

U kresu rejsu w Buczyńcu zajrzeć można do Izby Historii Kanału Elbląskiego i zobaczyć film przedstawiający historię powstania kanału oraz ruchomą makietę pochylni.

Koniec rejsu w Buczyńcu

Wycieczka jest dobrą propozycją dla starszych dzieci, interesujących się historią, ciekawostkami technicznymi czy przyrodniczymi. Młodsze raczej nie wytrzymają czterogodzinnego rejsu. Na szczęście w Internecie znaleźć można również ofertę krótszego dwugodzinnego rejsu przez dwie pochylnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *