Jedyna okazja, by sunąć statkiem po trawie! Gdzie? Na Kanale Elbląskim. To najdłuższy kanał żeglowny w Polsce i unikatowy w skali Europy zabytek hydrotechniki. Powstał przed 150 laty, by połączyć Prusy Wschodnie z Bałtykiem i ułatwić transport towarów, w tym słynnej na cały świat sosny taborskiej służącej do wyrobu masztów. Dziś Kanał Elbląski jest jedną z największych atrakcji turystycznych Powiśla.
Nie ma drugiego takiego szlaku wodnego w Europie. Kanał Elbląski łączący Elbląg z Ostródą liczy 84 kilometry długości, a różnica poziomów wody, którą pokonuje się płynąc nim to blisko 100 metrów! Nic dziwnego, że zyskał miano jednego z cudów Polski.
W Internecie znaleźć można różne warianty i trasy rejsów. My popłynęliśmy z Elbląga do Buczyńca przez jezioro Drużno i pięć pochylni: Nowe Całuny, Jelenie, Oleśnicę, Kąty i Buczyniec (powrót autobusem w pakiecie). Wystartowaliśmy rano z przystani przy ul. Wodnej. Na miejscu warto stawić się wcześniej, by nie popełnić naszego błędu i zająć miejsce (przy słonecznej pogodzie taras widokowy na statku jest oblegany, nikt nie chce siedzieć pod pokładem). Choć na statku działa bufet, można zabrać ze sobą jakiś prowiant – przed nami przecież cztery godziny rejsu!
Podróż jest okazją do zapoznania się nie tylko z historią kanału, ale również Elbląga czy legendarnej wikińskiej osady Truso. O wszystkich tych atrakcjach opowiada głos płynący z głośników.
Autorem projektu kanału był Georg Jacob Steenke. Budowa trwała blisko 20 lat, a zastosowano tutaj system śluz i pochylni. Na każdej pochylni umieszczono na szynach dwa wózki przewożące statki. Kiedy jeden sunie w górę, drugi zjeżdża w dół. Ich mechanizm napędowy wykorzystuje energię wody spływającej z wyższego poziomu na niższy.
Niepodobna nie wspomnieć o jeziorze Drużno, przez które wiedzie nasz szlak. Miejsce przepiękne. Jego trudno dostępne trzęsawiska, niewielkie wyspy, kępy pływające, szuwary są doskonałym schronieniem i miejscem lęgowym ptaków. Zaobserwowano tutaj aż 210 różnych gatunków!
U kresu rejsu w Buczyńcu zajrzeć można do Izby Historii Kanału Elbląskiego i zobaczyć film przedstawiający historię powstania kanału oraz ruchomą makietę pochylni.
Wycieczka jest dobrą propozycją dla starszych dzieci, interesujących się historią, ciekawostkami technicznymi czy przyrodniczymi. Młodsze raczej nie wytrzymają czterogodzinnego rejsu. Na szczęście w Internecie znaleźć można również ofertę krótszego dwugodzinnego rejsu przez dwie pochylnie.