Ścieżka na Wysoką Kopę

Mierząca 1126 metrów Wysoka Kopa to najwyższy szczyt Gór Izerskich.  Choć nie wiedzie na nią znakowany szlak, łatwo tam trafić – zdobywcy Korony Gór Polski wydeptali już do niej dobrze widoczną ścieżkę. Wyprawa nie jest męcząca, ot – dłuższy spacer. Wysoka Kopa zaliczana jest również do Diademu Polskich Gór.

Mierząca 1126 metrów Wysoka Kopa zaliczana jest do Korony Gór Polski

Na trasę wyruszamy z bezpłatnego, przestronnego i nieprzyblokowanego autami parkingu przy drodze nr 358 Szklarska Poręba-Świeradów.  Nasza bramka startowa to Rozdroże Izerskie. Żółty szlak wiedzie płaską szutrową drogą (Panoramiczną), a teren niemal niezauważalnie wznosi się w górę. Marsz nie jest męczący, trasa niemal pusta (mijają nas nieliczni rowerzyści), a między drzewami tu i ówdzie od czasu do czasu majaczy panorama Gór Izerskich.

Wjazd na szlak. Ty jesteś rower, a ja – gospodarka leśna
Przez ponad 5 kilometrów idziemy płaską szutrową drogą
Droga Panoramiczna – jak sama nazwa wskazuje

My nie majaczymy, idziemy naprzód i po niecałej godzinie docieramy do Rozdroża Pod Kopą, gdzie można przysiąść na charakterystycznym wielkim głazie.

Na kamieniu przycupanie
Skrzyżowanie szlaków na Rozdrożu Pod Kopą
Na rozdrożu

Tu rozchodzą się szlaki w kierunku Stogu Izerskiego, Chatki Górzystów i Wysokiego Kamienia. Wybieramy czerwony kolor szlaku wiodący na Wysoki Kamień, po drodze zdobywając Sine Skałki (1122) z  przepięknymi widokami, a po nich – Przednią Kopę (1114).

Panorama z Sinych Skałek
Widok na Stóg Izerski
Portretowisko

Tuż za szczytem, przy drodze znajduje się punkt orientacyjny – drewniana wiata, za którą wydeptana ścieżka prowadzi wprost na Wysoką Kopę, czyli cel naszej wędrówki.

Drewniana wiata – punkt orientacyjny
Ścieżka na Wysoką Kopę

Nawet osoba orientację w terenie posiadająca w stopniu znikomym (jak pisząca powyższe i poniższe słowa) z pewnością się nie zgubi. Na szczycie pamiątkowe zdjęcia, wymiana wrażeń ze spotkanymi turystami i ruszamy w dalszą drogę.

Na Wysokiej Kopie
Kopalnia kwarcu, jak na Dzikim Zachodzie
Widok na Karkonosze
Popas coraz bliżej
Formacje skalne

Czerwony szlak wiedzie nas dalej, aż na Wysoki Kamień. Mijamy nieczynną Kopalnię Kwarcu „Stanisław” (pozdrawiamy wszystkich imienników odkrywki) – klimaty jak z westernu, formacje skalne: Skarbki, Wieczorny Zamek (bez bruneta wieczorową porą), Zwalisko, Skalną Bramę , Gorzelniczy Kamień i docieramy do celu. Panorama rozciągająca się ze szczytu Wysokiego Kamienia należy do najpiękniejszych w Sudetach. Ciekawostką jest prywatne schronisko, którego właściciel emerytowany nauczyciel w-f i trener narciarstwa sam wnosił kamienie i materiały potrzebne do budowy.

Wysoki Kamień wita
Tego dnia bufet w schronisku serwował kapuśniak
Napędowy kapuśniak w trakcie znikania
Taaaaakie widoki!
Wieża w budowie

Po krótkim popasie, wspomagani kapuśniakiem, wracamy w stronę Rozdroża Pod Zwaliskiem, a stamtąd – zielonym szlakiem (Kościelną Ścieżką) już tylko skok (35 minut) i jesteśmy z powrotem na parkingu. Tam czeka na nas stęskniony i, żądny wrażeń na Zakręcie Śmierci, samochód.

Jaskółka na pożegnanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *