Skansen w Dziekanowicach

Podróż w czasie do miejsca emanującego ciszą, prostotą i spokojem. Położony na wschodnim brzegu Jeziora Lednickiego skansen w Dziekanowicach należy do największych w Polsce.

W skansenie zgromadzono budynki pochodzące w większości z XVIII i XIX wieku, przeniesione z różnych miejsc Wielkopolski. Znajdziemy tu zagrody składające się z chałup, stodół, budynków inwentarskich, otoczonych sadami i ogródkami, co potęguje wrażenie autentyczności. Obok zabudowań pasą się owce i kozy. Budynki są urządzone tak, jakby ktoś w nich cały czas mieszkał i wyszedł tylko na chwilę…

W kilku z nich urządzono warsztaty rzemieślników: szewca, kołodzieja, rymarza. We wsi jest również kuźnia, a nawet karczma. Skansen stworzono na planie owalnicy – chałupy rozmieszczone są wokół położonego w centrum wsi kościoła. Piaszczystą drogą dojedziemy do dworu z dwoma alkierzami i łamanym dachem polskim, będącego kopią oryginalnej budowli zachowanej w Studzieńcu koło Rogoźna. Obok wsi znajduje się również zagroda olęderska, młyn wodny i wiatraki.

Skansen w Dziekanowicach jest częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Dziekanowice leżą w pobliżu trasy Poznań-Gniezno. Warto się tutaj wybrać w pierwszą niedzielę lipca, by wziąć udział w cyklicznym wydarzeniu „Żywym skansenie” – gospodynie haftują, ubijają masło, przędą wełnę, a na centralnym placu odbywa się jarmark, gdzie można kupić jadło, wyroby rzemieślników, zabawki czy biżuterię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *