Kombinacje w Kościeliskiej

Najpopularniejsza dolina w Tatrach. Nie ma chyba osoby, która w czasie pobytu w Zakopanem nie zawitałaby do Doliny Kościeliskiej. Dlatego, by uniknąć tłumów warto się tutaj wybrać poza godzinami szczytu, czyli rano lub późnym popołudniem. Wówczas można w pełnie docenić jej piękno. Dolinę Kościeliską przedeptaliśmy wiele razy. Czasami był to nasz punkt docelowy – rodzaj wypoczynku po męczących wyprawach, częściej jednak – bramka startowa do zdobywania szczytów.

Dolina Kościeliska to świetne miejsce spacerowe, a można ją poznawać w przeróżnych kombinacjach i konfiguracjach. Warto wybrać się na Polanę na Stołach – znakomity punkt widokowy, zawędrować trzeba koniecznie nad Smreczyński Staw z przepięknym widokiem na Bystrą, przekonać się, czy Wąwóz Kraków przypomina ulicę w tym mieście.

Atrakcją doliny jest pięć jaskiń dostępnych dla ruchu turystycznego: Mroźna, Mylna, Obłazkowa, Raptawicka i Smocza Jama.

Kto ma upodobanie do tragicznych historii, niech się na dłużej zatrzyma i zaduma przy Skale Pisanej – gdzie popełniła samobójstwo, strzelając do siebie z browninga, narzeczona Witkacego.

Dnem doliny biegł dawniej trakt kupiecki, a co za tym idzie – była świetnym terenem do prowadzenia zbójnickiego procederu. Świadczą o tym nazwy skał: Zbójnicki Stół, Zbójnickie Okna czy Zbójnicka Turnia.

Kiedyś działała tutaj huta miedzi, huta żelaza i zakład metalurgiczny, tartak. Prowadzona była karczma, a do leśniczówki pod koniec XIX wieku przyjeżdżały leczyć się osoby chore na gruźlicę.

Drzewa pną się ku górze
Jaskinia Mroźna

Zamyślenie nad mapą
Piękne okoliczności
Nad potokiem
Z widokiem na Bystrą
Na Wielką Polanę Ornaczańską
Błyszcz i Bystra
Schronisko na Hali Ornak
Nad Smreczyńskim Stawem
Kościeliski Potok
Grunt to oparcie
Na zakręcie
Pod Skałą Pisaną
Wąwóz Kraków

Po drabinie
Do Smoczej Jamy
Moczenie nóg
Podpalaj!

 

 

 

Jedna odpowiedź do “Kombinacje w Kościeliskiej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *