Łódzki Luwr

Nazywany Małym Luwrem lub Łódzkim Luwrem. Turystyczny punkt obowiązkowy na mapie miasta. Dawny pałac rodziny Poznańskich to manifestacja bogactwa, wielkości i władzy, a dla niektórych także złego smaku. Aż tak surowa w ocenie bym mnie była. Mnie się zabytek szalenie podoba, bo w ogóle lubię Łódź.

Gdzieś wyczytałam, że w Łodzi wszystko jest tak samo jak w innych miastach, tylko że bardziej… Nie inaczej jest z pałacem Poznańskich. To jeden z najbardziej efektownych obiektów w Łodzi. Piękny monumentalny budynek, w którym mieszkała kiedyś bajecznie bogata rodzina fabrykantów.

Izrael Poznański, król bawełny, bezwzględny biznesmen, który w chwili śmierci pozostawił rodzinie ogromny majątek szacowany na około 12 milionów rubli. W tamtym czasie tygodniówka tkacza wynosiła 3 ruble. Jeśli nie mylę się w obliczeniach (a mylę się w nich zawsze. Pozdrawiam w tym miejscu prof. Kapelusiaka), biorąc pod uwagę najniższą krajową, obecnie to 2 miliardy 360 milionów złotych. Nic więc dziwnego, że powstała taka oto anegdota.  Architekt pracujący dla Poznańskiego miał zapytać: w jakim stylu ma być rezydencja? Mnie stać na wszystkie style – odpowiedział Inwestor. Stać go było również na nowoczesność. Budynek jako jeden z pierwszych w Łodzi powstał już zelektryfikowany.

Pałac rodziny Poznańskich zbudowany został na przełomie XIX i XX wieku, gdy w Łodzi rozkwitał przemysł włókienniczy, a wraz z nim miasto, w którym niemal z dnia na dzień powstawały potężne fortuny. Symbol fabrykanckiej Łodzi i bawełnianego imperium.

Obiekt to trochę taki architektoniczny miszmasz (razem z ogrodem, w sąsiedztwie fabryki i domów robotników tworzył zespół fabryczno-rezydencjonalny). Jednak znawcy podkreślają jego neobarokowy charakter. A gdzie pojawi się słowo barok, tam wiadomo – przepych i na bogato. Wnętrza zdobione malowidłami sztukateriami, złoceniami, kolorowymi marmurami, mozaikami, wykładane boazeriami. Najbardziej reprezentacyjne są: sala balowa, jadalnia, salon karciany i pokój bilardowy.

Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15-17, Manufaktura tuż, tuż). Znajdziecie tu wystawy stałe: Panteon Słynnych Łodzian, Z dziejów dawnej Łodzi, Na wspólnym podwórku. Wizyta tutaj to ciekawa interaktywna podróż do Ziemi Obiecanej po kartki na mięso.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *