Bajkowa Moszna

Zamek niczym z ilustracji bajki dla dzieci. Jedna z największych atrakcji Ziemi Opolskiej i jeden z najciekawszych tego typu obiektów w Polsce. Swoją sławę – całkiem zasłużoną – zawdzięcza bajkowemu wyglądowi. Posiada 99 wież mniejszych i większych, a pomieszczeń – jak dni w roku – 365. Po sukcesie książek o Harrym Potterze większość zwiedzających porównuje zamek w Mosznej do Hogwartu. Alohomora!

Zabytkowa rezydencja bajecznie bogatego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Pomysłodawcą i budowniczym zamku w Mosznej był Franz Hubert von Tiele-Winckler, którego dziadek był… górnikiem w kopalni w Miechowicach. Do najstarszej, odbudowanej po pożarze, środkowej części pałacu dobudowano najpierw skrzydło neogotyckie, a później neorenesansowe.

Wnętrza zamku znacznie ucierpiały w 1945 oku, gdy zakwaterowano tam oddziały Armii Czerwonej. Żołnierze urządzili na przykład w kaplicy stajnię. Przez długie lata w zamku znajdowało się Centrum Terapii Nerwic.

Zamek zwiedza się z przewodnikiem. Na turystów czekają także dwie największe wieże. Atrakcją jest otaczający zamek ogromnych rozmiarów wspaniały park z wiekowymi drzewami. Warto pospacerować alejami: dębów czerwonych, kasztanowców i lip.

Klatka schodowa wykonana z drzewa sandałowego

W „gabinecie pana”
Biurko ocalało
Zejście do ogrodów
Skrzydło neorenesansowe powstało w latach 1911-13
Połączenie różnych stylów
W oranżerii
Jest i fontanna
Wieża w skrzydle wschodnim

Skrzydło neogotyckie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *