Kolumna morowa w Ołomuńcu

Duma Ołomuńca. Spełnione marzenie, by stworzyć pomnik, który w swym pięknie, bogactwie i wielkości nie miał sobie równych. Choć znajduje się w rogu Górnego Rynku, od razu przyciąga wzrok. Monumentalny symbol miasta. Nie ma turysty, który ominąłby to miejsce. Kolumna Trójcy Świętej ze względu na swą wartość artystyczną i historyczną, w 2000 roku wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Budowana przez 38 lat jako dziękczynienie za zwalczenie epidemii w Ołomuńcu. Projektantem i głównym twórcą Kolumny Trójcy Świętej był Vaclav Render, kamieniarz i rzeźbiarz, mistrz kamieniarski z Ołomuńca, uprzywilejowany cesarski architekt. Niestety, Render nie zobaczył gotowej kolumny. Zmarł, gdy wzniesiono jej pierwszą kondygnację. Zgodnie z jego testamentem cały jego majątek został przekazany na kontynuowanie budowy.

Barokowa kolumna, zwana także morową, ma 35 metrów wysokości, co czyni ją największym tego typu obiektem w Europie Środkowej. Jest tak ogromna, że w swoim wnętrzu kryje kaplicę.

Słup zakończony jest pozłacaną miedzianą rzeźbą Trójcy Świętej. Na trzonie znajduje się grupa rzeźb ukazująca Wniebowzięcie NMP. Na trzypiętrowym trzonie kolumny artyści, którzy pracowali nad tym monumentalnym dziełem umieścili 18 rzeźb świętych i 14 płaskorzeźb. Co ciekawe – wszyscy twórcy byli mieszkańcami Ołomuńca.

Kolumna została poświęcona 9 września 1754 roku w obecności cesarzowej Marii Teresy i jej męża Franciszka I Stefana. To jeden z najcenniejszych zabytków sztuki barokowej w Czechach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *