Ciśnienie na Wysoką

Jedna z najpiękniejszych górskich tras w moim życiu. Znalazłam to, co lubię w wyprawach najbardziej: piękne widoki, szerokie panoramy i luz na szlaku. Można iść bez końca, nie czując żadnego zmęczenia. Szlak z Obidzy, przez Przełęcz Rozdziela, Wierchliczkę na Wysoką. Oczywiście ostatni odcinek, czyli samo wejście na Wysoką jest tego luzu zaprzeczeniem, ale na szczęście to ostatnie metry. 

Z Piwnicznej dojeżdżamy autem do Obidzy. Dobre czasy się skończyły i parking na Przełęczy Gromadzkiej został ostatecznie zlikwidowany (jeszcze w ubiegłym sezonie zabłąkiwali się tam nieuświadomieni kierowcy). Teraz zniknęło ogrodzenie i turystyczne wiaty. Pojawiła się za to budka z lokalną gastronomią. My zostawiliśmy auto przy Bacówce na Obidzy. Parkowanie kosztuje 10 zł. Jeśli już o bacówce mowa, polecamy tamtejszą kuchnię. Jest smaczna i w przystępnej cenie.

Z Obidzy po betonowych płytach idziemy na Przełęcz Gromadzką. Tutaj wszyscy skręcają w stronę Radziejowej (wiedzeni słabością do Korony Gór Polski, wiadomo). Z tablicy dowiadujemy się, że można tu spotkać głuszce. Skąd nazwa? W czasie tokowania samiec przestaje reagować na bodźce zewnętrzne i głuchnie. Głuszca nie spotkaliśmy, ale za to padalca.

Jeśli już człowiek wdrapie się w okolice przełęczy, to potem idzie się w miarę płasko. Oczywiście przez jakiś czas, jak to w górach. W sumie całość trasy można tak podsumować: płasko, lekko w górę, lekko w dół. Początkowo szeroka droga prowadzi przez las. Potem otwierają się ciekawe panoramy na stronę słowacką. Widzimy graniczą Eliaszówkę oraz dolinę Wielkiego Lipnika, potoku spływającego ze stoków Przełęczy Gromadzkiej w kierunku Litmanowej.   

Zdobywamy po kolei trzy niewybitne szczyty: Syhła (935 m n.p.m.), zupełnie płaskie Hurcałki (938 m n.p.m.) i porośnięty lasem Szczob (920 m n.p.m.) Są tak bardzo niewybitne, że aż trudno wyczuć, kiedy się je zdobyło. Pomocna była nawigacja. Wzdłuż naszej trasy cały czas biegnie granica polsko-słowacka. Można więc kierować się słupkami granicznymi.

Po 50 minutach od wyjścia z Przełęczy Gromadzkiej docieramy do Przełęczy Rozdziela, położonej na wysokości ok 800 metrów n.p.m. Z przełęczą, jak z głuszcem. Nietrudno wpaść na to, skąd wzięła się nazwa. Przełęcz rozdziela Beskid Sądecki od pasma Pienin. Stąd rozchodzą się szlaki turystyczne w cztery strony świata: Jaworek w Pieninach, słowackiej Litmanowej, na Wysoką i Obidzę. Okolice Rozdzieli są jednym z najładniejszych miejsc widokowych na trasie. Widać stąd Pieniny, oczywiście Wysoką, pobliski Wąwóz Homole, Gorce z Lubaniem i Turbaczem, Pasmo Radziejowej, a nawet Babią Górę! W oczy rzucają się jeszcze wapienne skały, przypominające śpiącego dinozaura. To chyba Smolegowa Skała w Dolinie Białej Wody.

Teren ten niegdyś intensywnie użytkowany przez Łemków, którzy po wojnie zostali wysiedleni w ramach Akcji Wisła (znaleźć można jeszcze pozostałości po granicach pól uprawnych). Teraz wypasane są tu owieczki, które w nosie mają granice państwa i skubią trawę raz z jednej, raz z drugiej strony. Formy nacisku nie są wskazane, bo oscypki będą niesmaczne.

Na trasie zahaczamy jeszcze o Wierchliczkę i Smerekową. Wejście na nie jest ledwo odczuwalne. Nasza ścieżka okrąża Wysoką, by połączyć się ze szlakiem zielonym prowadzącym z Wąwozu Homole. I tu zaczyna się mniej ciekawy moment wycieczki. Na szczęście do szczytu tylko kwadrans. Sława Korony Gór Polski, do której Wysoka jako najwyższa w Pieninach należy, zrobiła swoje. Na trasie sporo ludzi, a tuż pod szczytem tworzy się kolejka. Trzy lata temu jeszcze takich tłumów nie było.  

Na Wysokiej/Wysokich Skałkach (1050 m n.p.m.) szybko robimy zdjęcia (a jest co uwieczniać: Pasmo Radziejowej, Tatry, Pieniny z pobliskimi najbardziej rozpoznawalnymi Trzema Koronami, górę Żar, na którą chcemy się wybrać, Gorce) i opuszczamy szczyt. Chętnych do uwieczniania dokonań jest bowiem wielu i atmosfera robi się trochę gorąca.

Powrót tą samą trasą.

Przełęcz Rozdziela-Przełęcz Gromadzka – 1 h,

Przełęcz Gromadzka-Wysoka – 2 h.    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *