Sarnia Skała z widokiem na Rycerza

Wycieczka dobra, by lizać rany po męczącej wysokogórskiej wyprawie lub rozruszać się i wziąć rozbieg przed wielkim skokiem. Sarnia Skała oferuje rozległą panoramę Podhala (widać Babią Górę, pasmo Gorców i Pieniny) oraz pocztówkowe widoki na przepaścistą północną ścianę Giewontu. Wizyty na tym wierzchołku składamy systematycznie co kilka lat.

Startujemy spod Wielkiej Krokwi. Drogą pod Reglami (okazuje się, że niektórzy chodzą po niej boso – tak jest wygodna. Bosy pan co chwila był zaczepiany i udzielał wywiadów) docieramy do wejścia do Doliny Białego. Żółto znakowany raczej spacerowy szlak wiedzie nas dnem doliny, której nazwa nawiązuje do przepływającego przez nią potoku. Małe wodospady i kaskady na wypolerowanych jasnych kamieniach rzeczywiście są białej barwy.

Dolina Białego
Kaskady…
…i znów kaskady
Małe wodospady
Drewniany mosteczek ugina się
Spacerek malowniczą Doliną Białego
Na wyrębie

Po nieco pół godzinie marszu szlak kończy przebieg dnem doliny i zaczyna trawersować zbocze. Bez zadyszki wgramoliliśmy się na miejsce, gdzie szlak łączy się ze Ścieżką nad Reglami. Po 10 minutach docieramy do Czerwonej Przełęczy, skąd już tylko rzut kamieniem na Sarnią Skałę.

Wkraczamy na Ścieżkę nad Reglami
Czerwona Przełęcz (1301 m) z widokiem na Sarnią Skałę (1377 m)
Na Sarnią Skałę tylko 10 minut
No to w drogę!

Wąska ścieżka wśród kosodrzewiny pnie się na wierzchołek. Tuż pod szczytem wspinamy się po skałkach. Sarnia Skała (1377 m) to znakomity punkt widokowy. Słynie z pięknej panoramy i widoku na przepaścistą północną ścianę Giewontu, czyli Śpiącego Rycerza. Można również obfotografować Łysanki, Kominiarski Wierch, Krokiew, Kopę Magury, Żółtą Turnię, Granaty i majaczący na horyzoncie Hawrań i Płaczliwą Skałę. W kierunku północnym widać Gubałówkę, a w oddali Pilsko, Babią Górę, pasmo Gorców i Pieniny. Zakopane leży u naszych stóp.

I już na szczycie
Spojrzenie w dół na Czerwoną Przełęcz
Śpiący Rycerz
W górach straciłam nie tylko głowę, ale i nogę
Wdzięczny obiekt do fotografowania
Buch po nosie
Zameczki, za nimi Biały Grzbiet, a jeszcze dalej Uhrocie Kasprowe
Zakopane i Gubałówka
W oddali Babia Góra
Na Sarniej Skale. Za skałkami Łysanki, a w oddali wysoki Kominiarski Wierch (centrum kadru)

Dalej idziemy Ścieżką nad Reglami ku Polanie Strążyskiej. Trzeba uważać na wypolerowane przez licznych turystów kamienne śliskie stopnie. Po pół godzinie wkraczamy do Doliny Strążyskiej. A tam spacerek szeroką wygodną drogą.

I już na Strążyskiej Polanie
Smętne spojrzenie na Śpiącego Rycerza
Nie bufetujemy
Droga pod Reglami

Dolina Białego-Ścieżka nad Reglami – 1 h,

Ścieżka nad Reglami-Czerwona Przełęcz – 10 min.,

Czerwona Przełęcz-Sarnia Skała – 10 min.,

Sarnia Skała-Czerwona Przełęcz – 10 min.,

Czerwona Przełęcz-Polana Strążyska – 35 min.,

Dolina Strążyska-30 min.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *