Z wizytą u Wikingów

Wolin często jest utożsamiany ze znanym ze źródeł skandynawskich Jomsborgiem i legendarną Winetą (według przekazów było to potężne miasto, za rozpustę mieszkańców zatopione z wyroku bogów). Archeolodzy odkryli tutaj kompleks miejski z częścią handlową, przystanią portową oraz cmentarzyskiem.

Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg-Wineta-Wolin położone jest nad rzeką Dziwna, na wyspie, na którą dojechać można tylko od strony Recławia. Mającą charakter skansenu osadę tworzą rekonstrukcje zabudowań wczesnośredniowiecznego Wolina (IX-XI wiek). Na zwiedzanie zarezerwować trzeba przynajmniej półtorej godziny. Zawitać można do kilkunastu chat, pospacerować nad nabrzeżem portowym, połazić po drewnianych drogach. Jest brama wjazdowa z fragmentem palisady, są wiaty warsztatów, gdzie można kupić coś na ząb (płaci się w złotówkach lub euro). Czy Wikingowie jadali grillowane kiełbaski i kaszanki – rzecz bardzo wątpliwa, jednak w centrum zdrożeni podróżni spróbować ich mogą.

Eksponaty można dotykać i przymierzać. Chętni mogą sprawdzić swoje umiejętności władania mieczem i strzelania z łuku. Na pohybel wrogom.

Brama wjazdowa
Średniowieczna droga

Kamień runiczny poświęcony Świętosławie, córce Mieszka I. W skandynawskich sagach znana jest jako Sygryda Storrada, czyli Sygryda Dumna
Z widokiem na miasto

Polej!
Kącik wypoczynkowy w wersji średniowiecznej
Saga
Tkanie
Pożegnanie Świętosławy
Poddajemy się!

Kto mieczem wojuje…
Przed glinianką
U bartnika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *