Mogielica – wyspa na morzu

Pośród morza mgieł niczym wyspy wyłaniają się o poranku szczyty – stąd nazwa Beskid Wyspowy. Wśród tych szczytów jest i Mogielica, określana również Kopą ze względu na swój charakterystyczny garbaty kształt. Inne jej miano to Zapowiednica. I nie chodzi tu wcale o zapowiedzi i rychły ślub, lecz o prognozę pogody. Bezpośrednio przed burzami nad jej wierzchołkiem gromadzą się ciemne chmury.

Wieża widokowa na szczycie Mogielicy

Na Mogielicę (1171 m), najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, prowadzi kilka szlaków. My wybraliśmy niebieski, rozpoczynający się w Jurkowie (odbicie z drogi 28 Mszana Dolna-Limanowa). Samochód można zostawić na parkingu przy kościele lub po drugiej stronie ulicy – na ogólnodostępnym parkingu gminnym. Aby wejść na szlak należy kierować się w stronę Chyszówek i zaraz za mostkiem nad Łososiną skręcić w prawo.

Auto zostawiliśmy na parkingu przed miejscowym kościołem
Skorzystać można również z położonego po drugiej stronie jezdni gminnego parkingu
Na moście nie rzucamy się do wody tylko skręcamy w prawo

Trasa nie jest trudna. Najpierw wiedzie kamienistą drogą, potem dróżkami przez las (głównie świerki, jodły, buki), który w czasie upałów daje przyjemny cień. Tylko miejscami robi się trochę stromo (jak na beskidzkie standardy), szczególnie przed szczytem, gdzie czeka na nas kilkusetmetrowy mozolny odcinek. Nim tam dotrzemy, po drodze mijamy trzy duże polany, z których roztaczają się piękne widoki. Jednak prawdziwa uczta czeka na nas na szczycie. Z Mogielicy bowiem roztacza się przepiękna panorama. Przy dobrych warunkach widać cały Beskid Wyspowy i Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry. Niewątpliwym ułatwieniem i bonusem w owym podziwianiu jest 22-metrowa wieża widokowa.

Najpierw idziemy kamienistą drogą, potem dróżkami przez las
W górę prowadzi nas szlak niebieski
Odpoczynek na polanie i gór podziwianie
Trasa nie jest trudna
Na półmetku
Las daje przyjemny cień
Idąc szlakiem odnaleźć można poszczególne stacje Drogi Krzyżowej
Na Mogielicy zameldowali się wszyscy
By dostać się na wieżę widokową, trzeba pokonać strome drewniane schody
Widoki, widoki, widoki…
Widoków ciąg dalszy
Widoki na dokładkę
Widoki na deser
Ściąga z podróży

Wejście na szczyt zajęło nam 2 h i 20 minut, natomiast zejście – 1 h 15. Mogielicę, wliczaną do Korony Gór Polski oraz Diademu Polskich Gór, można śmiało zdobywać z dziećmi, marudzą tylko trochę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *