Hej, sokoły!

Raj dla miłośników wspinaczki, tu pierwsze kroki stawiali: Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Wojciech Kurtyka. Urokliwe ścieżki między skałkami, kopami i kopkami, spokój, cisza, a przede wszystkim zero ścisku na szlakach.

Wśród malowniczych Sokolich Gór najpiękniejsze są dwa najwyższe wzniesienia, położone między wsiami Karpniki i Trzcińsko, Krzyżna Góra (654 m) i Sokolik (623 m), ze względu na charakterystyczne kształty nazywane biustem Brigitte Bardot. Podobieństwa do tej części ciała się nie dopatrzyłam, ale mam wadę wzroku, więc to może dlatego.

Samochód zostawiamy na parkingu na Przełęczy Karpnickiej, skąd niebieski szlak (ok. kilometra) prowadzi do schroniska „Szwajcarka”. Budynek powstał w 1823 roku na polecenie Wilhelma von Hohenzollerna, brata króla Prus. Bez wątpienia schronisko jest architektoniczną perełką regionu – wybudowane w stylu tyrolskim, głównie z drewna i kamienia.

Schronisko „Szwajcarka” w stylu tyrolskim

Sprzed schroniska szlak czarny wiedzie na Krzyżną Górę, natomiast czerwony – na Sokolik. Pierwszy odcinek trasy ma długość około 500 metrów i kończy się na rozdrożu przy Husyckich Skałach. Na szczycie owych skał znajduje się, zabezpieczony barierką, punkt widokowy.

Czarny szlak na Krzyżną Górę, wpisaną na listę Diademu Polskich Gór, wiedzie przez las, a do celu docieramy bardzo szybko – po 20 minutach. Szczyt wieńczą formacje skalne, tak zwane ostańce granitowe. Z wierzchołka rozpościerają się widoki na całe Karkonosze od Przełęczy Okraj aż po Przełęcz Szklarską, dolinę Bobru, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie.

Widoki z Krzyżnej Góry

Dawniej wzgórze nazywane było Sokolą Górą. Obecną nazwę zawdzięcza siedmiometrowemu żelaznemu krzyżowi, który ufundowała księżna Maria Anna von Hessen-Homburg dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża (Wilhelma von Hohenzollerna od „Szwajcarki”). Napis , oczywiście w języku niemieckim, głosi: Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny. Krzyż ustawiono tak, by księżna Maria Anna widziała go z okna sypialni w swoim pałacu w Karpnikach.

Wygięcie i zdjęcie
Zejście z Krzyżnej Góry

Wracamy tą samą trasą w kierunku Husyckich Skał. Z rozdroża kierujemy się czerwonym szlakiem na Sokolik. Na jego szczyt prowadzą stuletnie metalowe kręcone schodki. Na wierzchołku znajduje się niewielka metalowa platforma z drewnianą ławką. Wyprawa zajęła nam niewiele ponad dwie godziny.

Na Sokolik
Na szczyt Sokolika prowadzą stuletnie metalowe schodki
Góry Sokole to raj…
…dla miłośników wspinaczki
Nie mogą schody wyjść nigdy z mody
Platforma na szczycie
Na ławeczce
Widoki…
…widoki…
…widoki…
…widoki…
…widoki…
…widoków ciąg dalszy…
i znowu widoki
Nasza ściąga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *