List na słoniowym papierze

Skąd pochodzi papier? Jak się go wytwarza? Co ma wspólnego ze słoniami? Jak rozpoznać fałszywy banknot? Odpowiedzi na pytania można znaleźć w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Muzeum mieści się w młynie papierniczym, który liczy ponad 400 lat. Wiodącym tematem prezentowanych tam wystaw jest historia papieru. Od niedawana działa dział poświęcony polskim banknotom. Można obejrzeć je pod mikroskopem i dowiedzieć się, jak odróżnić dzieło fałszerza.

W dusznickim młynie wciąż wyrabia się papier, a chętni mogą umówić się na warsztaty. Ciekawscy znajdą odpowiedzi na wiele pytań. Na przykład. Papier zaczęto wyrabiać w Chinach ok. 150 r. Tamtejszy minister Caj Lun musiał uporządkować bibliotekę cesarza i dzięki tym porządkom wynalazł papier. Pierwsze w dziejach ludzkości arkusze papieru powstały z włókien pozyskiwanych z morwy, szmat, starych sieci rybackich i sznurów. Bywa również papier wytwarzany częściowo ze składników produkowanych przez skupione słonie (muzeum współpracuje w tym celu z wrocławskim ZOO). Ten i inne rodzaje papieru (wybór jest bogaty) można nabyć w muzealnym sklepiku. A potem słać listy. Korespondencja na takim słoniowym papierze miałaby dodatkowe znaczenie.

Okazuje się, że w erze komputeryzacji zapotrzebowanie na papier wciąż rośnie – na początku ubiegłego wieku statystyczny śmiertelnik zużywał 3 kilogramy rocznie, natomiast obecnie – 56 kg. A bywały czasy, kiedy papier był obiektem pożądania. Za czym kolejka ta stoi?

Muzeum mieści się przy ulicy Kłodzkiej 42.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *