List na słoniowym papierze

Skąd pochodzi papier? Jak się go wytwarza? Co ma wspólnego ze słoniami? Jak rozpoznać fałszywy banknot? Odpowiedzi na pytania można znaleźć w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Muzeum mieści się w młynie papierniczym, który liczy ponad 400 lat. Wiodącym tematem prezentowanych tam wystaw jest historia papieru. Od niedawana działa dział poświęcony polskim banknotom. Można obejrzeć je pod mikroskopem i dowiedzieć się, jak odróżnić dzieło fałszerza.

W dusznickim młynie wciąż wyrabia się papier, a chętni mogą umówić się na warsztaty. Ciekawscy znajdą odpowiedzi na wiele pytań. Na przykład. Papier zaczęto wyrabiać w Chinach ok. 150 r. Tamtejszy minister Caj Lun musiał uporządkować bibliotekę cesarza i dzięki tym porządkom wynalazł papier. Pierwsze w dziejach ludzkości arkusze papieru powstały z włókien pozyskiwanych z morwy, szmat, starych sieci rybackich i sznurów. Bywa również papier wytwarzany częściowo ze składników produkowanych przez skupione słonie (muzeum współpracuje w tym celu z wrocławskim ZOO). Ten i inne rodzaje papieru (wybór jest bogaty) można nabyć w muzealnym sklepiku. A potem słać listy. Korespondencja na takim słoniowym papierze miałaby dodatkowe znaczenie.

Okazuje się, że w erze komputeryzacji zapotrzebowanie na papier wciąż rośnie – na początku ubiegłego wieku statystyczny śmiertelnik zużywał 3 kilogramy rocznie, natomiast obecnie – 56 kg. A bywały czasy, kiedy papier był obiektem pożądania. Za czym kolejka ta stoi?

Muzeum mieści się przy ulicy Kłodzkiej 42.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *