Twierdza Kłodzka

Górująca nad miastem potężna twierdza to jeden z najbardziej znanych i okazałych zabytków Dolnego Śląska. Posadowiona na Zamkowej Górze (369 m), zwanej obecnie Górą Forteczną powstała na miejscu warownego grodu i istniejących tam później kolejnych zamków. Jej lokalizacja wynika z dostrzeżonego już wieki temu strategicznego położenia tego miejsca, ukształtowania terenu i krzyżujących się tu szlaków handlowych, wśród których największa rolę odgrywała odnoga Szlaku Bursztynowego, łącząca Śląsk z Czechami i ziemie polskie z Adriatykiem.

Do zwiedzania udostępniono ją w 1960 roku. Turyści mogą zobaczyć tylko niewielką jej część. Twierdza Kłodzka zajmuje powierzchnię ponad 30 ha, a w skład kompleksu wchodzą: twierdza główna, fort posiłkowy Owcza Góra, obwarowania miejskie i umocnienia polowe.

W podziemiach znajduje się sieć chodników kontrminerskich o długości około 40 kilometrów. Podczas oblężenia twierdzy jedną z metod walki było robienie przez wroga podkopów. Dlatego stworzono system korytarzy, którymi obrońcy mogli wysadzać stanowiska artyleryjskie nieprzyjaciela, jak również likwidować ewentualny podkopy wroga. Z przewodnikiem zwiedzić można niewielki ułamek korytarzy. Ich wysokość waha się od 180 do 80 cm.

W twierdzy prezentowane są ekspozycje obrazujące życie żołnierzy w armii pruskiej, można poznać ciekawostki na temat kul armatnich, metod leczenia i rekordów w amputacji kończyn – niewiele ponad dwie minuty.

Twierdza, oprócz funkcji obronnych, pełniła również rolę więzienia. Jednym z pierwszych osadzonych był pruski oficer i awanturnik Friedrich von der Trench, ukarany w ten sposób za romans z siostrą królewską, księżną Amalią. Jemu, jako jednemu z nielicznych powiodła się ucieczka z twierdzy. Po drugiej wojnie światowej mieściła się tutaj betoniarnia i wytwórnia wina. Na terenie twierdzy nakręcono również ostatni odcinek „Czterech Pancernych”, zatytułowany „Dom”.

Z bastionu rozciąga się piękna panorama miasta i otaczających gór. Na zwiedzenia twierdzy, zarówno górnych partii, jak i podziemi trzeba zarezerwować przynajmniej 3 godziny. Wśród nowych propozycji jest możliwość złożenia nocnej wizyty w twierdzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *