Muzeum mydła i… brudu

Kto wynalazł mydło? Kto śmierdział najbardziej? Co przekazywano sobie z ręki do ręki w starożytnych toaletach? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas wizyty w nietypowym muzeum w Bydgoszczy.

Kąpiel w średniowiecznej balii w towarzystwie, pranie na tarze, wizyta w łazience z czasów PRL (z Franią i gazetą w rolach głównych). W nietypowym muzeum w Bydgoszczy jest okazja do poznania wielu ciekawych historii na temat mydła. Okazuje się, że za twórców tego specyfiku uważa się Fenicjan, odpowiedzialnych również za alfabet, handel i… pieniądze. Jak te rzeczy dziwnie się ze sobą łączą!

O tym, czego używano do produkcji mydła w kolorze żółtym, wolałabym jednak jak najszybciej zapomnieć. Tak samo jak o zwyczajach toaletowych panujących we Francji w Pałacu Słońca. Zwiedzający muzeum mogą własnoręcznie wykonać mydło glicerynowe, używając wybranych przez siebie zapachów i dodatków (jest kawa, muszelki, płatki).

Produkcja mydła
Rękodzieło
Muzealne eksponaty
Bydgoska praczka
Fabryka mydeł i świec
Sklep kolonialny

 

Łazienka z czasów PRL

Muzeum Mydła i Historii Brudu mieści się przy ulicy Długiej 13-17 w Bydgoszczy. Prezentuje eksponaty i akcesoria związane z utrzymaniem higieny, a w szczególności historią produkcji i używania mydła, nawiązując tym samym do tradycji przemysłu chemicznego w Bydgoszczy rozwiniętego w XIX wieku. Mydła tu produkowane eksportowane były do wielu krajów Europy. Przed wizytą w muzeum lepiej dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *