Chełmiec zasypany

Jakże piękną mamy zimę tej wiosny! Przedbiegi wielkiej majówki, a tu sypnęło śniegiem po kolana. Chełmiec w Górach Wałbrzyskich zdobywaliśmy w warunkach zimowych. Choć szczyt wydawał się niepozorny, dał nam się ostro we znaki.

Chełmiec (851 m) wznosi się bezpośrednio nad okolicami Wałbrzycha. Ma kształt kopuły, a poznać go łatwo, ponieważ tuż pod szczytem umieszczony został krzyż. Chełmiec przez długi czas uważany był za najwyższy szczyt w Górach Wałbrzyskich i dlatego został wpisany na listę Korony Gór Polski. Jednak po dokładnych pomiarach zdetronizowała go Borowa, która jest o trzy metry wyższa.

Wyruszamy ze Szczawna Zdroju, w którym kwaterujemy w Pensjonacie „Franciszek” (miejscówka godna polecenia) i idziemy niebieską trasą turystyczną ulicami literatów: Prusa, a potem Baczyńskiego. Wchodzimy w las świerkowy i mieszany – dopiero co rozwinięte listki pokrywają czapki śniegu. Pod ciężarem płatków gałęzie wyginają się tworząc szpaler. Z nieba nadal sypie puch.

Dochodząc do stóp zbocza Chełmca szlak niebieski łączy się z trasą rowerową i prowadzą razem szeroką szutrową drogą. Jednak po pół godzinie marszu szlak odbija stromo w górę, aby ponownie połączyć się  trasą rowerową po 120 metrach przewyższenia.  Kto nie chce się wspinać, może cały czas trzymać się trasy rowerowej. My jednak ponownie się z nim żegnamy i znów idziemy stromo pod górę – trochę na wyczucie, bo oznakowania pokrywa wciąż sypiący śnieg.

Chełmiec zdobywamy po dwóch godzinach. Nie było wcale tak łatwo, jak się mogło na początku wydawać – zaspy zrobiły swoje. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, wybudowana w latach 1887-88 i stylizowana na ruinę. Mało brakowało, by nie potrzebowała stylizacji, ponieważ po wojnie niszczała. Obecnie jej gospodarzem jest Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej.

Wracamy żółtym szlakiem przez dzielnicę Biały Kamień. Po raz pierwszy w życiu na trasie nie spotkaliśmy żadnego innego turysty. Wszystkich zawiało i zamiotło.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *