Egzotyka w Puszczykowie

Osoba, która z przyczyn oczywistych (szkoła wybierała patrona, a polonistka była bardzo zaangażowana) przeczytała w dzieciństwie większość książek Arkadego Fiedlera, w Puszczykowie pojawić się musiała. Po 30 latach od pierwszej wizyty mogłam porównać, ile się tam zmieniło.

Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera mieści się w przedwojennej willi, starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie. Przed domem znajduje się drogowskaz wskazujący wszystkie kraje odwiedzone przez pisarza. Strzałki pokazują daty podróży i odległości, jakie dzielą nas od tych miejsc.  

Bogatą ekspozycję tworzą przedmioty przywiezione przez pisarza z licznych podróży po świecie (przede wszystkim Ameryce Południowej i Północnej), rzeźby, maski, arsenał łuków, włóczni, myśliwskich dmuchawek. Nie brakuje barwnych motyli tropikalnych, groźnych skorpionów czy pająków ptaszników.

Muzeum mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów
Kolekcja książek. Większość przeczytałam jako uczennica SP 5 im. Arkadego Fiedlera w Kole
Winchester – strzelba, która podbiła Dziki Zachód
Rzeźby z Afryki

Dreszcz po plecach przechodzi, gdy patrzy się na ludzkie głowy (tsantsa) preparowane przez Indian Hibarów, którzy po zabiciu wroga odcinali jego głowę. Zdejmowali z czaszki skórę wraz z włosami, zaszywali usta i powieki i preparowali poprzez gotowanie i suszenie. Wierzono, że głowa zatrzymuje energię kosmiczną.

Barwne motyle, groźne ptaszniki i głowy tsantsa

Zainteresowanie dzieci wzbudzają szczególnie piranie pływające w akwarium, a także szczęki rekina zawieszone na ścianie. No i oczywiście spacerujące po domu zwierzaki.

Szczęki rekina
To, co Natasza lubi najbardziej

W parku muzealnym znajdują się kopie (w proporcjach 1:1) posągu z Wyspy Wielkanocnej, kalendarz Azteków w kształcie wielkiego dysku czy legendarna Brama Słońca z okolic jeziora Titicaca w Boliwii. Nowością jest zbudowana w 2002 roku piramida, replika samolotu Hurricane (Arkady Fiedler pisał również o lotnikach z Dywizjonu 303) czy wystawa Tajemniczy Świat Indian, na którą zaprasza Montezuma, władca Azteków.

Sfinks, czyli esencja zagadki

W wigwamie
Posąg z Wyspy Wielkanocnej
Kamienny wojownik
Kalendarz Azteków
Grobowiec Pacala. Płyta z sarkofagu, odnaleziona pod Piramidą Inskrypcji w Meksyku byłą sensacją archeologiczną w latach 50. ubiegłego wieku. Niektórzy utrzymywali, że zdobiący ją wizerunek przedstawia startującego w rakiecie astronautę
Tajemniczy świat Indian

Coatlicue, czyli Wężowa pani, ta, która nosi spódnicę z węży. Bogini ziemi, życia i śmierci, której składano krwawe ofiary
Replika Hurricane’a

Jednak największą frajdę sprawiła dzieciom wizyta na replice legendarnego żaglowca Santa Maria, największego z trzech statków Krzysztofa Kolumba z jego wyprawy w poszukiwaniu drogi morskiej do Indii. Jak naprawdę wyglądał ów statek – nie wiadomo, nikt nie przygotowywał wtedy dokumentacji technicznej. Wiadomo jedynie, że miał ok. 21 metrów długości i trzy maszty.

Santa Maria i majtek pokładowy
W poszukiwaniu nowej drogi do Indii
Żagle na maszt!

Muzeum mieści się przy ul. Słowackiego 1 w Puszczykowie. Z Poznania należy kierować się na Luboń, a potem na Mosinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *