Jak zostać pruskim rekrutem

Musztra wojskowa prowadzona przez pruskiego żołdaka, test odwagi (nie tylko przy zwiedzaniu fortowej latryny), mnóstwo ciekawostek przekazanych w przystępnej formie, a na koniec przyjęcie w szeregi armii – takie atrakcje czekają na turystów odwiedzających Fort Gerharda w Świnoujściu.

Fort Gerharda, zwany również Wschodnim wybudowano w połowie XIX wieku. przeznaczony był do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą i stanowił część dawnej Twierdzy Świnoujście. Jest jednym z najlepiej zachowanych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Położony jest na prawym brzegu Świny, nieopodal latarni w Świnoujściu.

Na pobyt w Forcie Gerharda trzeba zarezerwować przynajmniej półtorej godziny, zwiedza się również Muzeum Obrony Wybrzeża. Turystów, formowanych w oddziały, oprowadza umundurowany pruski żołdak. On również prowadzi musztrę i wyznacza zadania do wykonania. Można sprawdzić, czy nie cierpi się na klaustrofobię krocząc w egipskich ciemnościach (choć to przecież Wybrzeże Bałtyku). Zwiedzanie obejmuje przemarsz kazamatami, podziemnymi tunelami, pobyt w magazynach amunicyjnych, remizach artyleryjskich oraz na stanowiskach ogniowych, a na „dzień dobry” – w latrynach.

Po przebyciu przeszkolenia wojskowego zostaliśmy mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i staliśmy się rezerwistami regimentu. Drżyjcie wrogowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *