308 stopni do nieba

Stąd na Biegun Południowy jest aż 1536 kilometrów, za to na Północny – zaledwie 568. Może kiedyś dojdziemy. Na razie naszym celem była latarnia w Świnoujściu – najwyższa nad Bałtykiem. Obiekt robi wrażenie!

Latarnia w Świnoujściu jest najwyższa nad Bałtykiem

Na jej szczyt wiedzie 308 stopni. Pokonać je naprawdę warto, ponieważ z latarni w Świnoujściu roztacza się szeroka panorama. Mamy widok na miasto, port, Międzyzdroje, niemieckie kąpieliska, a nawet wyspę Rugię.

Setny stopień. Zostało jeszcze 208
Już na szczycie

Położona na prawym brzegu Świny, w dzielnicy Warszów, latarnia w Świnoujściu jest jedną z najwyższych na świecie. Wysokość wieży to blisko 68 metrów. Budowla składa się z trzech części: wieży i przylegających do niej dwukondygnacyjnych budynków z czerwonej cegły. Znajdują się w nich urządzenia techniczne oraz pomieszczenia dla obsługi. Kiedyś mieszkali tu latarnicy z rodzinami.

Port w Świnoujściu
Widok na północ
Świna, miasto i statek wycieczkowy
Stawa Młyny
Niemieckie kurorty

Fort Gerharda
Promy Bielik I i Bielik II
Port handlowy Świnoujście

Do latarni zawitaliśmy tuż po otwarciu kasy (mieliśmy napięty plan dnia – zwiedzanie fortu Gerharda, a potem wędrówka plażą do Międzyzdrojów). Dzięki temu uniknęliśmy stania w długiej kolejce. Gdy skończyliśmy zwiedzanie, przed latarnią tłum gęstniał – wszak jest ona punktem obowiązkowym dla każdej wycieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *