Muzeum na klifie

Będąc w Trzęsaczu grzechem jest tam nie zawitać. Podróż w czasie, multimedialne prezentacje, filmy animowane, garść historii, szczypta legend, 15 południk, a w roli głównej – kościółek stojący kiedyś w centrum wsi, oddalonej od morza o 2 kilometry. Mówiąc/pisząc krótko: Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu.

Jedna z najmniejszych miejscowości na Wybrzeżu ma swoje muzeum. Poznać tam można przede wszystkim historie i legendy związane z Trzęsaczem, dowiedzieć, na czym polega zjawisko abrazji, jak wyglądało życie mieszkańców tych okolic przed 600 lat. Wszystko zaprezentowane zostało w nowoczesnej i przystępnej formie.

Spotkaliśmy Zielenicę, córkę władcy mórz, byliśmy świadkami ostatniej mszy w kościółku, z którego ocalała jedynie część ściany stojącej teraz na wysokim klifie. Stanęliśmy na 15 południku, który przebiega przez Trzęsacz i wyznacza czas środkowoeuropejski (tę samą długość geograficzną ma Etna, więc poczuliśmy się jak na wulkanie).

Muzeum Multimedialne na Klifie mieści się przy ul. Klifowej 3 B (przy deptaku). W sezonie czynne jest od 9.00 do 19.00, w okresie mniej gorącym – nieco krócej.

Na 15 południku
Kościół w Trzęsaczu od brzegu dzieliły kiedyś 2 kilometry
W 1750 już tylko 58 metrów
Tak zmieniała się linia bzregowa
Tak wyglądał dawniej kościół w Trzęsaczu, rzut z góry
Przy deptaku w Trzęsaczu. Tu przebiega 15 południk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *