Urodzinowy zwierzyniec w Poznaniu

Na początku był żart urodzinowy. Grupa kręglarzy, bywalców restauracji na Jeżycach postanowiła uczcić 50-tkę prezesa ofiarowując mu spotkane na ulicach zwierzęta. Jubilat otrzymał: kozę, barana, świnię, kota, wiewiórkę, gęś, pawia, a nawet małpę i niedźwiedzia, nabyte od wędrownych Cyganów. Zwierzyniec ów stał się zaczątkiem poznańskiego ogrodu zoologicznego.

ZOO w Poznaniu jest drugim co do wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce (pierwsze miejsce należy do Gdańska). Zajmuje ponad 120 hektarów. Jego nowa część znajduje się na Białej Górze w pobliżu Jeziora Maltańskiego. Spotkać tu można ponad 400 gatunków zwierząt. Spotkamy m.in.: foki, wydry, nosorożce, lemury, wielbłądy i tygrysy syberyjskie.

Do wyboru są trzy trasy zwiedzania niebieska, czerwona i czarna. By przejść je warto zarezerwować cały dzień, tym bardziej, że jest sporo miejsc, w których można przysiąść i odpocząć. Cztery godziny to minimum chodzenia (w tempie przyspieszonym). Największą popularnością cieszy się słoniarnia – zwierzaki mają do dyspozycji spory wybieg. Jedną z dodatkowych atrakcji jest zabytkowy fort, stanowiący fragment Twierdzy Poznań i… miejsce zimowania nietoperzy.

Ogród słynie z jednej z najbogatszych w Europie kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów. Mnie najbardziej utkwił w pamięci orłosęp brodaty za sprawą zdradzieckiego sposobu zdobywania pożywienia. Ofiary płoszy na skraj przepaści i uderzeniami skrzydeł strąca w dół. Żółwie zjada rozbijając je o skały. Ponoć twórca antycznej tragedii Ajschylos zginął uderzony w głowę przez żółwia, którego zrzucił orłosęp.

U drzwi do ZOO stoimy…
Foka, jednostka pływająca
Orłosęp brodaty
Struś
Kapibara. Zwierzaka pamiętam z książek Arkadego Fiedlera. Miała romans z tapirem
Kuzynka
Ostronos
Niedźwiedź zawstydzony
Tygrys syberyjski
Przed słoniarnią

 

Słoniarnia cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających
Podczas marszu słonie nie zmieniają obranego kierunku. Z drogi schodzą im wszystkie zwierzęta
Wiel-błąd
Wikunia to najmniejszy przedstawiciel rodziny wielbłądowatych. Żyje na suchych, wysoko położonych stepowych płaskowyżach
Żubr tuż za rogiem
Kuzynka
Przysnęło się
Nosorożec
W krainie kangurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *