Pod Wołoszyn

Przebieżka przez połowę Tatr. Wystartowaliśmy pieszo z Kuźnic, a wylądowaliśmy (również pieszo!) nieopodal Wodogrzmotów Mickiewicza. Najkrócej rzecz ujmując: góra-dół, góra-dół, góra-dół…

W planach była Przełęcz Krzyżne, jednak chmury wiszące nad szczytami zmieniły nasze plany. Gdzie zatem się udać? Nigdy nie szliśmy z Hali Gąsienicowej na Waksmundzką Rówień i jeszcze dalej – na Polanę pod Wołoszynem, więc dlaczego nie?

Trasa mało popularna, być może ze względu na duży dystans do pokonania. Do przejścia jest przecież odległość, którą zazwyczaj pokonuje się busem planując wycieczkę nad Morskie Oko. Wycieczka długa, dość męcząca. Idzie się raz w górę, raz w dół.

Dobra propozycja dla poszukujących samotności i wielbicieli pięknych okoliczności przyrody. Po drodze mija się liczne potoki: Czarny, Żółty, Pańszczycki, Waksmundzki. Przechodzi się przez wyludnione lasy, kępy goryczki, chaszcze paproci, łąki wierzbówki, polany pełne borowin. Miejscami otwierają się widoki na okoliczne szczyty.

Z Murowańca idziemy zielonym szlakiem na Waksmundzką Rówień. Brak jakichkolwiek trudności, poza tym, że przydałaby się zapasowa para nóg. Przemaszerowaliśmy ponad dwie godziny. Nazwa Waksmundzka Rówień pochodzi od podhalańskiej wioski Waksmund.

Przez Gąsienicowy las
Mostek nad Czarnym Potokiem
W Dolinie Pańszczycy
Drzewa powalone przez lawiny
Medytacja na wakacjach
Koszysta

Waksmundzka Rówień i skrzyżowanie szlaków

Schodzimy w dół. Dnem doliny płynie Waksmundzki Potok, którego źródła są hen wysoko (tam gdzie mieliśmy iść), niedaleko Przełęczy Krzyżne. Gdy osiągamy dno (doliny oczywiście), znów trzeba wspiąć się w górę (nie wiadomo który to już raz). Docieramy do Polany pod Wołoszynem. Kiedyś właśnie stąd prowadził szlak na zamknięty obecnie odcinek Orlej Perci. Dawniej można było zdobyć: Skrajny, Pośredni i Mały Wołoszyn. Serce pęka!

Nad Waksmundzkim Potokiem
Waksmundzki Potok
Są i widoki na przyszłość
Takie są skutki zbyt długiej wędrówki
Tatry Bielskie

Tak się szło

Z polany czerwonym szlakiem schodzimy do asfaltowej drogi, łączącej Morskie Oko z Palenicą Białczańską.

Kuźnice-Hala Gąsienicowa – 2 h 30 min.,

Hala Gąsienicowa-Wolarczyska – 1 h 15 min.,

Wolarczyska-Rówień Waksmundzka – 1 h,

Rówień Waksmundzka-Polana pod Wołoszynem – 40 min.,

Polana pod Wołoszynem-asfaltówka nad Morskie Oko – 35 min.,

Asfaltówka-Palenica Białczańska – 35 min.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *