Rejs do Fromborka

Do Fromborka, tak jak do innych miejsc, w których bywał Pan Samochodzik, ciągnęło mnie od dziecka. Wiązały się z nimi: tajemnica, przygoda, zagadka… i cudowny zapach książek. Marzenie udało się zrealizować w wieku dość słusznym. Choć śladów pana Tomasza z książek Nienackiego nie znalazłam, Frombork zaoferował wiele atrakcji.

Wyprawa do Fromborka to świetna propozycja na jednodniową wycieczkę. Wielką atrakcją jest już pierwszy punkt eskapady – rejs statkiem z Krynicy Morskiej.

Wypływamy z Krynicy Morskiej
Na Zalewie Wiślanym

Widok na Frombork
Niestraszne nam sztormy
Przybiliśmy

Frombork to dawna siedziba biskupów warmińskich i widoczne już z daleka budowle z cegły to średniowieczne warowne wzgórze katedralne. W obrębie jego murów znajdują się: katedra, dwie wieże, dawny pałac biskupi oraz budynki dawnej kanonii.

W porcie we Fromborku
Pomnik Kopernika. Coś jak Gwiezdne Wojny

Gotycka katedra zachwyca strzelistością i doskonałymi proporcjami. Smukłe wieżyczki nadają lekkości ogromnej bryle – nawa ma długość blisko 100 metrów. Odbudowana ze zniszczeń 1945 roku, kiedy dach i wyposażanie wnętrza zostały doszczętnie spalone. Teraz świątynia przyciąga wzrok bogactwem wystroju. Filary podtrzymujące gwiaździste sklepienie otaczają stalle, loże lub epitafia. W podziemiach katedry spoczywa jej najsłynniejszych kanonik – Mikołaj Kopernik.

Gotycka katedra
Organy
Nawa główna długa na 96 metrów
Słynny poliptyk fromborski. Do dziś nie udało się odnaleźć wszystkich brakujących elementów

Podczas wizyty koniecznie trzeba posłuchać koncertu na zabytkowych organach.

Kto lubi wspinać się po schodach, ma we Fromborku pole do popisu. Może wdrapać się na Wieżę Radziejowskiego z wahadłem Foucaulta, podwieszonym pod dachem.  Można zaobserwować, że po pewnym czasie zmienia się płaszczyzna, w której porusza się wahadło. To jeden z dowodów na ruch obrotowy Ziemi. Na tarasie widokowym wieży – przepyszny widok na wzgórze katedralne, Frombork, Zalew Wiślany i Mierzeję Wiślaną.

W Wieży Radziejowskiego
Wahadło Foucaulta
Widoka na katedrę
Widoki z tarasu

Drugi taras widokowy znajduje się na szczycie Wieży Wodnej.

Wieża Wodna

W dawnym pałacu biskupim mieści się wystaw stała poświęcona Mikołajowi Kopernikowi. Znajdziemy tu pamiątki po słynnym astronomie. Dla miłośników gapienia się w niebo – pozycja obowiązkowa.

Pożegnanie z astronomem

Niestety, nie mieliśmy okazji odwiedzić Planetarium – dzieci były wówczas zbyt małe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *