Turyści oblegają Malbork

Największa średniowieczna twierdza Europy. Symbol potęgi jednego z najbogatszych i najlepiej zorganizowanych państw Średniowiecza. Miejsce oblegane przez tłumy turystów, którzy dostają się do zamku – podobnie jak Kazimierz Jagiellończyk – za opłatą. Zamek w Malborku (albo jak wolą palacze – Marlborku) można zwiedzać kilka razy, a i tak nie pozna się wszystkich jego zakamarków, tym bardziej, że remonty wciąż trwają i do zwiedzania udostępniane są kolejne pomieszczenia.

Stolica państwa krzyżackiego, rezydencja wielkich mistrzów, twierdza nie do zdobycia, malowniczo położona na prawym brzegu Nogatu. Według obliczeń architektów, gdyby rozebrać zamek, cegieł wystarczyłoby na budowę niewielkiego miasteczka. Twierdza zajmuje powierzchnię około 21 hektarów. Zbudowanie jej zajęło 150 lat. Marienburg, czyli Gród Marii widoczny był z odległości 20 kilometrów, a jego powierzchnia dorównywała wielkością niektórym miastom europejskim.

Zamek położony jest na prawym brzegu Nogatu

Twierdza nad Nogatem składa się z Zamku Wysokiego, Średniego oraz Niskiego, a jego historia – o czym każde dziecko wie – związana jest nierozerwalnie z zakonem krzyżackim.

Infirmeria, czyli szpital zakonny oraz Kurza Noga
Na dziedzińcu Zamku Średniego

Płaskorzeźba antyczna z dziedzińca Zamku Średniego

Zamek średni stanowił część reprezentacyjną. Wzniesiony na planie kwadratu składa się z trzech potężnych skrzydeł zamkniętych od południa murem oraz pałacu wielkiego mistrza.

Pałac wielkiego mistrza jest perłą architektury gotyckiej. Monumentalna bryła nie ma w sobie nic z ciężkości. Wręcz przeciwnie – dzięki ażurowym zdobieniom, wieżyczkom i smukłym kolumnom  wydaje się krucha  i lekka. Prawdziwe cacko to przypominające koronki kunsztowne sklepienia komnat .

Słynny Wielki Refektarz pełniący funkcję jadalni i miejsca spotkań mógł pomieścić 400 osób. Cechujący się wizualną lekkością do dziś zachwyca znakomitymi proporcjami i przepięknym sklepieniem wspartym na trzech smukłych kolumnach.

Wielki Refektarz z ogrzewaniem podłogowym
Wnęka do podsłuchiwania
Sklepienie Letniego Refektarza i kula, która utkwiła w ścianie. Miała trafić w filar, grzebiąc tym samym uczestników obrad zakonu. Zamach się nie udał
Posiedzenie

Zamek Wysoki to czteroskrzydłowa budowla. Mniejszy od Zamku Średniego, ale z racji wysokości – bardziej imponujący.

Wewnętrzny dziedziniec otaczają wspaniałe dwupoziomowe krużganki o lekkich wysmukłych arkadach. Pośrodku stoi wilka zadaszona studnia, zwieńczona personifikacją ewangelii – rzeźbą pelikana karmiącego krwią pisklęta.

Na górnych kondygnacjach można zobaczyć Złotą Bramę, wiodącą do, niemal w całości zniszczonego w 1945 roku, Kościoła NMP. Piękno dzieło plastyki średniowiecznej przedstawia postaci Panien Rozważnych i Nieroztropnych.

Drzewo ścienne
Jedna z zamkowych fos
Most zwodzony i brama Zamku Wysokiego
Maswerk
Dziedziniec Zamku Wysokiego ze studnią
Rzeźbiony wspornik w kształcie diabełka wskazuje drogę do gdaniska – wieży ustępowej. Higiena to podstawa!

W krużgankach
Złota Brama i Panny
Rzeźba ocalona ze zniszczonego kościoła
Pozostałości barokowego ołtarza
Tak wyglądał zamek w 1945 roku

Zamek Niski znany jest jako Przedzamcze. Mieszczą się tutaj m.in.: Karawan, czyli dawna zbrojownia oraz zabudowania gospodarcze.

Zamek w Malborku to także ciekawe zbiory muzealne. Zgromadzono tutaj ponad 40 tysięcy eksponatów. Jest kolekcja militariów, malarstwa, rzeźb, ceramiki, witraży i bursztynu. Niemal wszystkim najbardziej podoba się ołtarzyk wykładany bursztynem i kością słoniową, a biżuterię można podziwiać bez końca.

Dział militariów

Uzbrojenie husarskie
Jeśli nie chcesz swojej zguby, sznur korali daj mi luby
Bursztynowa biżuteria

Królewskie okręty i królewska gra

Ołtarzyk z bursztynu i kości słoniowej

Cały kompleks jest olbrzymi i na jego zwiedzanie trzeba przeznaczyć co najmniej trzy godziny – to naprawdę wersja ekspresowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *